Na co zwrócić uwagę wybierając zegarek do pływania

Na co zwrócić uwagę wybierając zegarek do pływania

Aby wybrać dobry zegarek sportowy, trzeba uważnie przyjrzeć się jego parametrom i posiadanym funkcjom. Jest to o wiele bardziej istotne niż w przypadku zegarków przeznaczonych do codziennego użytku. Te dla sportowców sprawdzić się muszą w ekstremalnych warunkach, gdzie zwykły zegarek łatwo uległby uszkodzeniu. Zegarek do pływania poza dużą wytrzymałością posiadać powinien też dodatkowe walory, które umożliwią sprawne funkcjonowanie urządzenia z dala od lądu.

Wodoszczelność zegarków do pływania

To zdecydowanie najważniejsza cecha zegarków do pływania. Te modele, które nie są wodoodporne lub mają niski poziom wodoszczelności nie nadają się do użytku poza lądem. Przyjrzyjmy się, jak wyglądają oznaczenia wodoodporności i co się za nimi kryje.

  • brak informacji lub WR (waterresistant) – takie zegarki nie są wodoszczelne;
  • 30 m = WR30 = 3 ATM = 3 Bar – pozwala na okazjonalne zachlapanie, zegarków nie powinien uszkodzić deszcz;
  • 50 m = WR50 = 5 ATM = 5 Bar – taki poziom wodoszczelności umożliwia np. kąpiel w wannie; nie można w nich pływać ;
  • 100 m = WR100 = 10 ATM = 10 Bar – w takich zegarkach można pływać i nurkować bez akwalungu;
  • 200 m = WR200 = 20 ATM = 20 Bar – umożliwia pływanie i nurkowanie ze sprzętem;
  • 300 m = WR300 = 30 ATM = 30 Bar – pozwala na schodzenie pod wodę na głębokość kilkudziesięciu metrów;
  • powyżej 300 m – profesjonalne zegarki do nurkowania.

Warto zwrócić uwagę, że podawana często jednostka „metry”/ „stopy” nie odnosi się do głębokości możliwego nurkowania. Wskazane wyżej oznaczenia dotyczą wytrzymałości zegarków na ciśnienie statyczne (opór cieczy w bezruchu). W trakcie poruszania się na zegarek zaczyna działać ciśnienie dynamiczne, wielokrotnie przewyższające to statyczne. Dlatego nie możemy przekładać wodoszczelności np. 100 m na dopuszczalne nurkowanie na 100 m.

Zobacz męskie zegarki do pływania powyżej 10 ATM oraz damskie zegarki do pływania powyżej 10 ATM.

Pulsometr w zegarku dla pływaków

To praktyczna funkcja dla osób, dla których zegarek do pływania ma być pomocny w treningach. Pozwoli na mierzenie tętna podczas pływania, odpoczynku oraz innych aktywności. Kontrolowanie wysiłku jest użyteczne, jeśli zależy nam na zwiększeniu wydajności treningu. W zależności od rezultatów, jakie chcemy uzyskać, możemy kontrolować intensywność treningu. Jeżeli aktywność ma podtrzymać kondycję, pulsomierz pomoże się nie przetrenować (można ustawić czujnik np. na 60% Hrmax, czyli maksymalnego tętna). Inne wskaźniki zastosujemy, gdy pragniemy spalić tkankę tłuszczową, zwiększyć wydolność krążenia, poprawić wydolność organizmu czy przygotować się do zawodów sportowych.

Pomiar dystansu

Część urządzeń dedykowanych dla pływaków umożliwia precyzyjne rejestrowanie przebytego dystansu. Bardziej zaawansowane zegarki da się ustawić na tryb basenowy – rozpoznają wykonanie zwrotu i tym samym liczą ilość przepłyniętych długości na pływalni.

Bezel – przydatna funkcja zegarka dla nurków

Zegarki przeznaczone do nurkowania powinny posiadać bezel, czyli obrotowy pierścień pozwalający na dokładne mierzenie czasu spędzonego pod wodą. Jest to istotne przy nurkowaniu na duże głębokości, gdy trzeba zachować odpowiedni czas zanurzania i wynurzania się, by uniknąć nieprawidłowej dekompresji. Bezel może być umiejscowiony zarówno na zewnętrz zegarka, jak i wewnątrz. Ze względów bezpieczeństwa polecamy te wewnętrzne, gdzie ryzyko przypadkowej zmiany ustawień jest znacznie mniejsze.

Zobacz, które modele wyposażone są w bezel.

Przyciski działające pod wodą

Warto dowiedzieć się, czy w interesującym nas zegarku można używać przycisków pod wodą. Zwykle nie wolno korzystać ze stopera, zmieniać ustawień bądź manipulować koronką zegarka – należy ją dokładnie zakręcić. Niemniej niektóre urządzenia pozwalają na kontrolowanie funkcji i pod wodą, jak np. w smartwatchach Swimmo, gdzie wystarczy obrócenie nadgarstka i stuknięcie w ekran.

Podświetlana tarcza, wskazówki i indeksy pokryte powłoką luminescencyjną

Takie udogodnienia będą niezwykle pomocne na lądzie, a tym bardziej pod wodą. Dzięki nim nawet w warunkach ograniczonej widoczności łatwo da się dostrzec wskazania czasomierza.

Historia treningów w zegarku dla sportowców

Bardziej zaawansowane urządzenia umożliwiają zapisywanie osiągniętych wyników i odczytywanie ich w postaci szczegółowych wykresów i zestawień w zintegrowaniu z aplikacjami mobilnymi. Dzięki temu możliwe jest gromadzenie takich danych, jak przepłynięty dystans, prędkość, puls, etc.

Zegarek do pływania – dodatkowe funkcje

Producenci wyposażają zegarki w szereg praktycznych funkcjonalności. Te, które szczególnie przypadną do gustu pływakom i nurkom, to m.in. miernik głębokości, barometr (umożliwi zaobserwowanie gwałtownych zmian ciśnienia zwiastujących np. nadchodzący sztorm) lub GPS. Zwiększą one bezpieczeństwo i pozwolą na szybkie zorientowanie się w otaczających warunkach.

Na rynku dostępne są różne modele zegarków sportowych, zatem znajdzie coś dla siebie. Wybierając zegarek do pływania zwróćmy uwagę na jego wytrzymałość i funkcje, w które jest wyposażony. Bez względu na to, na jaki czasomierz się zdecydujemy, należy pamiętać o odpowiedniej konserwacji, unikaniu nagłych zmian temperatury i okresowym przeglądzie u zegarmistrza.

Dodaj komentarz